Optimizat Firefox & Chrome

SCOALA GENERALA SEITIN
cititi aici pe larg

Oameni de vază care își au obârșiile în comuna Șeitin

Ioan T. Morar

De la Wikipedia, enciclopedia liberă Ioan T. Morar Ioan T. Morar (n. 13 aprilie 1956, Șeitin, județul Arad) este un scriitor, jurnalist, diplomat și activist civic din România.

Biografie

În 1981 a absolvit ca șef de promoție facultatea de Filologie a Universității Timișoara, secția română-franceză. În perioada 1981-1986 a fost profesor de limba română la Liceul Industrial „Textila” din Lugoj. Din 1987 a devenit redactor al revistelor Viața studențească și Amfiteatru. După 1989 a lucrat la Cuvântul și Alianța Civică. Între 1990 și 1991 a fost redactor șef la Varietăți, TVR, de unde a demisionat. Este membru fondator al Academiei Cațavencu unde lucrează și în prezent. Din toamna anului 2004 este și senior editor la Cotidianul. A realizat mai multe emisiuni de televiziune, pînă în 1996 activînd în grupul Divertis. Este realizator și prezentator al emisiunii „Lumea citește!” pe TVR 1. Este membru al Uniunii Scriitorilor din România. În 2010 a fost numit în postul de consul general român la Marseilles, Franța.

Operă

Îmblânzitorul de metafore (Facla, 1981) Vară indiană (Albatros, 1984), premiul de debut al Uniunii Scriitorilor din România Fumul și spada (Cartea Românească, 1989) Șovăiala (Brumar, 2000), premiul pentru poezie al Uniunii Scriitorilor Nerușinarea (Brumar, 2003) Lindenfeld (Polirom, 2005), proză Cartea de la capătul lumii: Noua Caledonie - la un pas de Paradis (Polirom, 2007), memorialistică Paloarea (Brumar, 2010), poezie Poeziile sale au fost traduse în engleză, franceză, poloneză, spaniolă și maghiară, în antologii și reviste culturale.

Legături externe

Blogul lui Ioan T. Morar Articole de Ioan T. Morar

Athanasie Truția

Prof. Emerit, Dr. Athanasie TRUŢIA Athanasie Truția Născut la18 Ianuarie 1927, în Comuna Şeitin, Judeţul Arad, România. Căsătorit, cu Amanda Toader, 1955, fără copii.

Studii

Licenţiat al Facultăţii de Fizică (F.F.), a Universităţii din Bucureşti (U.B.), 1954. Doctor în Fizica, U.B., 1963.

Titluri

- Asistent, 1954-1959, la F.F., U.B.; - Cercetător Știinţic, 1959 - 1963, Cercetător Știinţic Principal și șeful Laboratorului de Spectroscopie Optică a Cristalelor, 1963 - 1969, la Institutul de Fizică București (IFB) al Academiei Române; - Conferenţiar, 1969 - 1970 și apoi Profesor, 1970-1997 (în prezent Prof. emerit) la F. F., a U.B.; - Decan al F. F., a U.B., Ianuarie 1990 - Martie 1992; - Membru al Senatului U.B., 1990 - 1996; - Membru al Consiliului National de Atestare a Titlurilor Diplomelor și Certi catelor Universitare al Ministerului Învăţământului și Știinţei (MIȘ), 1990 - 1995; - Redactor șef la Revista „Analele Universităţii din București (Fizică)”, 1990-1993 și redactor 1994-1996; - Membru al Board-ului editorial al Revistei „Romanian Reports in Physics”, al Academiei Române, din 1991 până în prezent. - Membru al Boardului Revistei „Journal of Optoelectronics and Advances Materials”. - Menţionat în „Who’s Who in the World” ediţia V-a, 1985, în ediţia XXX-a, 2012/2013 și în „Who’s Who in Science in Europe”.

Recunoastere

- Visiting fellow: la Brown University, Providence, Rode Island; la Michigan University, Ann Arbor, Michigan; la Chicago University, Chicago, Illinois, 1966 – 1967 și la State University of New York at Albany, New York, 1974 (contract de cooperare 1973-1977); la Institutul de Fizică Tehnică al Academiei de Știinţe, al URSS, Leningrad, 1960; la Institutul de Fizică a Stării Solide al Academiei Cehoslovace, Praga, de mai multe ori, între anii 1959 și 1970, și la Institutul de Fizică Medicală din Budapesta, 1962. - Iniţiator și participant la două programe de cooperare internaţională: 1) TEMPUS 0-119, 1992-1994 2) VOLKSWAGEN, 1994 - 1996, ambele privind „Introducerea Metodelor Computerizate în Laboratoarele Universitare de Fizică”. - Distins cu Medalia „Meritul Știinţic”, 1966, cu Premiul „C. Miculescu” al Academiei Româ ne, pe anul 1973 și cu Diploma de Excelenţă a MIȘ, 2002. - Fost membru al grupului român al „Pugwash Conference on Science and World Aairs”.

Interviu

-Care ar mesajul dumneavoastră pentru șeitineni?

1. In viaţa mea am avut, permanent, de-a face cu oameni inteligenţi și generoși, începând, cum am spus, cu minunata mea mamă, cu directorul căminului, Vulpe, cu patronii mei, care m-au tratat cu blăndeţe, cu profesorii mei, academicienii Eugen Bădărău (care m-a chemat la el când eram student în anul II și de care numai moartea lui ne-a despărţit), Margareta Giurgea și Radu Grigorovivi, de la aceeași catedră, pe care i-am urmat, acolo unde au fost și ei: la Facultate, la IFB al Academiei Române și înapoi la facultate. Acasă am avut convieţuit cu o soţie inteligentă și bună, cu socri care au făcut totul pentru noi. A te a a în preajma unor oameni de mare valoare morală și profesională trebuie să e dorinţa și ţinta oricărui tânăr aspirant la o careiră care merită să e trăită. 2. Părinţi: trataţi-vă copii ca pe egalii voștri, nu-i umuliţi spunându-le că ei nu știu nimic, incă, uneori știu chiar mai bine decât voi. Daţile ocazia să se a rme, încurajaţii în proiectele lor, nu-i ridiculizaţi dacă nu reușesc, ajutaţii să zboare, să vă întreacă. 3. Copii: Urmaţi-vă chemarea, alegeţi-vă domeniul din timp, faceţi-vă din el o pasiune. Lumea devine din ce în ce mai concurenţială. În viitorul nu prea îndepărtat, numai pasionaţii vor reuși. Nu vă implicaţi în nimic ce nu are un nal util pentru voi și pentru semenii voștri. Azi, lumea noastră este dominată neprofesioniști.
Schimaţi această lume!

Dimitrie Roman

Ștefan Costea

Ștefan Bozian