Optimizat Firefox & Chrome

Ion Agarbiceanu si Ion Slavici-doi scriitori ardeleni

Mai sunteti incantati de placerea lecturii?

Chiar daca se citeste mai putin in ultima perioada, tot gasim ceva basme sau povesti specifice copilariei printre scriitorii din zona noastra geografica.

continut > seitin > scoala > scrisoare multumire pentru colegii din Blaj
Citeste tot articolul (chiar daca e mai lung-pot fi postate si romane!) sau poti sa sari direct la sectiunea de imagini (daca sunt luate) sau la cea de mesaje (daca sunt trimise).

scrisoare multumire pentru colegii din Blaj

Publicat la de elevii Scolii Generale din Seitin [show] elevii Scolii Generale din Seitin [hide] - nu sunt mesaje- vizualizata de 5176 ori

• Distribuie si tu daca iti place!
  • Google
  • Delicious
  • Technorati
  • Stumble Upon
  • Yahoo Messenger

Dragii noştri prieteni,

Dacă la plecarea la Blaj ştiam de la d-na profesoară de biologie că este o aşezare binecuvântată, încarcată de istorie, fără să-i înţelegem prea bine emoţiile care o copleşeau, acum, la revenirea acasă, am înţeles!
	Suntem în măsură să le spunem colegilor noştri că pe pământul sfânt al Blajului, s-a scris istoria culturii naţionale româneşti, că, pe bună dreptate, este numit “Oraşul şcolilor” şi că aici, “a răsărit soarele românilor”.
	Cu sufletul nostru de copii, le-am povestit tuturor de acasă, cum “Mica Romă” de la confluenţa Târnavelor, voi, colegii dragi ai Şcolii “Toma Cocişiu”, ne-aţi primit cu multă căldură şi ne-aţi ajutat să răsfoim filele istoriei sfinte, împreună cu minunaţii voştri dascăli.
	Am lăsat impresia că n-am recepţionat nimic? Nu, nu este aşa!
	Ne-a rămas adânc întipărit în minte fiecare obiectiv vizitat şi toate informaţiile care ne-au fost date, din suflet, pentru suflet, la bibliotecă, la Cenade, la Grădina Botanică Şcolară, pe Câmpia Libertăţii, la Stejarul lui Avram Iancu sau Teiul lui Eminescu.
	Şi nu în ultimul rând, felul în care ne-aţi primit, la voi în şcoală şi în familiile voastre, că ne-aţi însoţit în timpul activităţilor.
	Aveţi părinţi minunaţi  şi vă rugăm să le transmiteţi acest lucru, alături de mulţumirile şi consideraţia noastră.
	Acest parteneriat cu voi, dragi prieteni, înseamnă pentru noi, nu doar schimbul de informaţii despre cei doi scriitori şi a reface drumul străbătut de aceştia de-a lungul vieţii lor ci şi hrănirea sufletului cu crâmpeie din istoria neamului şi întărirea spiritului românesc.
	Vă aşteptăm la noi cu mult drag şi cu multă nerăbdare, toţi profesorii şi toţi colegii.
	Tranmiteţi-le domnilor profesori şi părinţilor voştri, încă o dată, respectul nostru pentru eforturile lor, ca noi să învăţăm ce înseamnă ospitalitate, prietenie, dăruire.
	Să ne vedem cu bine,

Participanţii la proiect,
							elevii Şcolii Generale Şeitin

Tag cloud